Meeting of the 2014 Nominating Committee

REPORT OF THE MSSNY NOMINATING COMMITTEE

Arthur C. Fougner, MD, Chairman
Paul A. Pipia, MD, Acting Chair

 

To the House of Delegates, Ladies and Gentlemen:

The Nominating Committee held a meeting on Thursday, January 14, 2021.  After careful consideration of the recommendations submitted by the district branches, county medical societies, the medical student, resident & fellow and young physicians’ sections, your Committee respectfully submits the following candidates for election.

Officers
 (Each for term of 2021-2022)
President                      Joseph R. Sellers, MD, Schoharie
President-Elect             Parag H. Mehta, MD, Kings
Vice-President              Paul A. Pipia, MD, Nassau
Secretary                      Frank G. Dowling, MD, Suffolk
Assistant Secretary       Joshua M. Cohen, MD, New York
Treasurer                      Mark J. Adams, MD, Monroe
Assistant Treasurer       Howard H. Huang, MD, Jefferson
Speaker                        William R. Latreille, Jr., MD, FACP, AME, Franklin
Vice-Speaker                Maria A. Basile, MD, Suffolk
 

Councilors (Four for term 2021-2024)
Second District              David Podwall, MD, Nassau
Fourth District               Gregory Pinto, MD, Saratoga
Sixth District                 Celeste Johns, MD, Broome
Eighth District               Mark Jajkowski, MD, Erie
Young Physician Section Councilor   Jocelyn Young, DO, Broome
 
Second District (For completing the term of Linda Efferen, 2021-2022) - Daniel Choi, MD, Suffolk

Resident and Fellow Section Councilor (One year term 2021-2022) – Luis E. Seija, Jr., MD, New York

Medical Student Section Councilor (One year term 2021-2022) – Leanna Knight, Monroe
 
Trustees (One Five Year Term 2021-2026) – Arthur C. Fougner, MD, Queens
 

Delegates to AMA – Term of Office January 1, 2022 through December 31, 2023 


Mark J. Adams, MD, Monroe
Jerome C. Cohen, MD, Broome
Joshua M. Cohen, MD, New York
Frank G. Dowling, MD, Suffolk
Robert Frankel, MD, Kings
Kira Geraci-Ciardullo, MD, Westchester
Daniel Gold, MD, Westchester
Howard Huang, MD, Jefferson
David Jakubowicz, MD, Bronx
Daniel J. Koretz, MD, Wayne
William R. Latreille, Jr., MD, FACP, AME, Franklin
Thomas Lee, MD, Westchester
Joseph R. Maldonado, Jr., MD, Oneida
Adolph Meyer, MD, Kings
Paul A. Pipia, MD, Nassau
Gregory Pinto, MD, Saratoga
Charles Rothberg, MD, Suffolk
Myrna Sanchez, MD, Franklin
L. Carlos Zapata, MD, Queens


The resident physician member, TBD, XXXX County, as full delegate, and the medical student member, Elana Sitnik, Onondaga County, as an alternate delegate, will serve on the New York Delegation for one year only (2022).